Chrzest to niezwykłe wydarzenie w życiu chrześcijanina. Przez ten sakrament dołączamy do wspólnoty wierzących, otwieramy się na dary Ducha Świętego. Najczęściej chrzczone są małe dzieci, dlatego nie pamiętają przebiegu tego wydarzenia. Nie zmienia to faktu, że z wielkim przejęciem towarzyszymy młodszym i starszym przy chrzcielnicy i chcemy z tej okazji wręczyć jakiś pamiątkowy prezent.

Prezenty na chrzest święty

Elegancka kartka z chrzcielnicą otwiera się na bok.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prezenty z okazji chrztu wręczyć wcześniej. Takimi rzeczami są: szatka i świeca. Wyjątkowa rola rodziców chrzestnych sprawia, że ich zadaniem jest opiekowanie się nowo ochrzczonym. Do nich przypisane są elementy, które pomagają wejść na nową drogę. 

Biała szatka jest prezentem od matki chrzestnej. Nakładana po ochrzczeniu, symbolizuje czystość i niewinność, a także przynależność ochrzczonego do Chrystusa. Wygodną opcją dla dzieci jest szatka z kapturkiem. Prosty, bawełniany krój nie ogranicza ruchów, a wygodny kapturek chroni główkę. Uniwersalna szatka jest odpowiednia dla chłopców i dziewczynek w wieku 3-13 miesięcy.

Prezenty na chrzest święty

Bawełniana szatka z kapturkiem jest idealna dla chłopców i dziewczynek.

Ojcu chrzestnemu tradycyjnie przypada wybranie świecy. Parafinowe, ozdobione plastikowymi dodatkami, nie zawsze są tym, czego szukamy i co chcemy ofiarować w prezencie. Naturalne, woskowe świece są coraz chętniej wybierane na chrzest. Zgrabna, odlewana czy rzeźbiona będzie prezentować się świetnie pomimo upływu lat.

Prezenty na chrzest święty
Goście, którym nie przypadła rola rodziców chrzestnych, równie chętnie wręczają prezenty ochrzczonemu. Najczęściej ten sakrament przyjmują dzieci, stąd bierze się nasze niezdecydowanie, co wybrać. Co będzie dobrym połączeniem przyjemnego dla dziecka wyglądu z rozwijaniem wiary? Piękne, kolorowe plakaty z modlitwami będą przydatną i atrakcyjną pomocą przy codziennym pacierzu. Akwarelowe anioły są często wybieranym wzorem, który wspaniale prezentuje się w dziecięcych pokojach. Barwne, przyjazne malunki chętnie przyciągają wzrok maluchów.

Prezenty na chrzest święty

Kolorowe święte postacie i rośliny są bardzo lubiane przez dzieci.

Ponadczasową pamiątką chrztu świętego jest też krzyż. Pierwszy, bardzo ważny symbol wiary i Chrystusa towarzyszy człowiekowi od początku jego drogi. Przywiązanie do krzyża w dorosłym życiu towarzyszy kolejnym sakramentom. Często nowożeńcy zabierają do swojego nowego domu krzyże, które otrzymali. Zdarza się, że niektórzy rezygnują z wieszania w swoich mieszkaniach dewocjonaliów, ze względu na ich kiczowaty wygląd. I choć lata mijają, proste wzory pozostają piękne bez zmian.

Prezenty na chrzest święty
Sympatycznym prezentem będą również puzzle. Ze względu na bezpieczeństwo, polecamy je starszym dzieciom. Układanki pobudzają wyobraźnie i są świetnym sposobem na spędzenie czasu. Układanie 130 elementów to nie lada zadanie, ale końcowy efekt ucieszy każdego wielbiciela puzzli. Są świetną formą aktywnej nauki, chętnie stosowaną w edukacji alternatywnej. 

Prezenty na chrzest święty
Puzzle z Maryją wśród kwiatów oraz Niebieskim aniołem z modlitwą są odpowiednie dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Tradycja mówi, że przy okazji ważnych wydarzeń warto składać życzenia. Jednak składając je niemowlęciu wiemy, że nasze słowa ulatują. Warto zapisać swoje życzenia w kartce. Taka zapisana papeteria jest bardzo dobrą pamiątką od osób, które uczestniczyły z nowo ochrzczonym w tym wyjątkowym dniu. Z aniołami, Świętą rodziną, chrzcielnicą, gołębicą, roślinami...  Wybór jest spory. 

Ponadczasowych charakter będą miały wzory, które są symbolami chrztu. Delikatne, roślinne akcenty również zaprezentują się pięknie pomimo upływu czasu i będą piękną ozdobą dla własnoręcznie napisanych życzeń.

Prezenty na chrzest święty

Roślinne, delikatne wzory od Paperwords.

Barwne akcenty na kartkach mogą spójnie dopełniać wręczany prezent.  Proste, z napisem "Chrzest Święty" nie pozostawiają wątpliwości, z jakiej okazji składamy życzenia. Motywy Świętej Rodziny i aniołów są szczególnie przyjazne dla młodszych i inspirują ich do rysowania :).

Prezenty na chrzest święty

Kwadratowe kartki z przyjaznymi malunkami cieszą oko i pobudzają wyobraźnię.

Dodatkowo, większe kartki można później oprawić w ramę i powiesić w pokoju malucha. Wielofunkcyjne podarunki cieszą bardziej, szczególnie kiedy jest w nich coś do odkrycia. Będzie to wielką niespodzianką, kiedy dziecko dowie się, że pod obrazkiem czeka go kilka ważnych i miłych słów od kogoś bliskiego :).

Prezenty na chrzest święty

Urocza kartka ze słowami "Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny" doskonale pasuje nie tylko do pokoju dziecka.

Powodzenia w kompletowaniu zestawów na chrzciny! Jesteśmy ciekawi połączeń, które stworzycie z rzeczy od nas. Wybory nie są łatwe, kiedy jest tyle możliwości, ale bardzo wierzymy w Waszą fantazję :).
Więcej inspirujących produktów znajdziecie w kategorii NA CHRZEST.