Coraz głośniej mówi się o problemie nadmiernej produkcji śmieci. Zachęca się do ponownego wykorzystywania tych samych rzeczy, wymieniania się, pożyczania od siebie i przerabiania. Ale czasem kończą się pomysły na drugie życie tych samych rzeczy - wtedy trzeba pamiętać o segregacji śmieci i skorzystać z odpowiedniego kontenera, by można było wykorzystać dany surowiec na nowo. W ten prosty sposób każdy z nas może się przyczynić do tworzenia lepszego świata; zdrowszego i nie szkodzącego środowisku.

My również nie jesteśmy głusi na te apele. Zrezygnowaliśmy z plastikowych reklamówek na rzecz toreb wielorazowych, kupujemy warzywa i owoce bez opakowań, pijemy wodę z kranu. Ale zdajemy sobie sprawę, że to tylko kropla w morzu potrzeb, dlatego wciąż szukamy nowych rozwiązań. Również w FIDO design.

Zauważyliśmy, że przy takiej liczbie paczek, jaką wysyłamy, zużywamy dość dużo plastiku i kartonu. Zaczęliśmy się zastanawiać, co z tym zrobić i wprowadziliśmy już pierwsze zmiany. Ograniczyliśmy zużycie taśmy klejącej (która nie nadaje się do recyklingu) i opracowaliśmy takie sposoby pakowania, by dać Wam możliwość ponownego wykorzystania niektórych elementów i ułatwić Wam dzielenie poszczególnych odpadów do właściwych kontenerów.
 1. GRANATOWE PUDEŁKA - szopki, szatki wysyłamy w eleganckich granatowych pudełkach. I tak jak szopki czy szatki można w nich przechowywać na co dzień, tak krzyże raczej będą wisieć na ścianie i pudełka do nich będą zbędne. Dlatego ze środka możecie wyjąć czarną piankę (nie jest w żaden sposób przyklejona) i wykorzystać samo pudełko na swoje drobiazgi. Czarną piankę wyrzućcie do kosza na odpady zmieszane.
 2. TEKTURY i PUDEŁKA - korzystamy z różnych rodzajów kartonów - np. z owijek, które są wykorzystywane przeważnie do wysyłania książek i notesów; z kartonów klapowych, do złożenia których potrzebna jest taśma, i które w prosty sposób można złożyć na płasko; z kartonów wykrojnikowych, które składamy bez użycia taśmy (można je otwierać i zamykać wielokrotnie). Zachęcamy do ponownego wykorzystywania pudełek. 

 3. TAŚMA PAPIEROWA/KLEJ - zwykłe taśmy to jednorazowy plastik, który nie nadaje się do recyklingu. Wymieniliśmy je na taśmy papierowe, które są nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale też ładniejsze. Czasem używamy też zwykłego kleju do przyklejenia etykiety.

 4. TUBY - tuby na plakaty są z papieru, więc nadają się na makulaturę. Przed wyrzuceniem trzeba jednak pamiętać o wyjęciu wieczek i włożeniu ich do kosza na plastik. Tubę można też wykorzystać ponownie (naklejka z naszym logo jest łatwa do odklejenia), do czego oczywiście serdecznie zachęcamy!

 5. FOLIA BĄBELKOWA - nadaje się do recyklingu, dlatego możemy wyrzucić ją do plastiku. Jednak warto wykorzystać ją ponownie przy okazji pakowania jakiś swoich paczek. Do pakowania wykorzystujemy duże i równe arkusze folii, których nie obklejamy taśmą, więc przy ponownym wykorzystaniu nie będzie widać, że to folia wielokrotnego użytku.

 6. KOPERTA BĄBELKOWA - to połączenie papieru i plastiku, więc najlepiej byłoby oddzielić oba materiały i wyrzucić do właściwych im koszy. Jeśli jednak nie macie możliwości tego zrobić, poradniki sugerują wyrzucić kopertę bąbelkową do plastiku.

 7. WIZYTÓWKI - nadają się na makulaturę; zamawiając nasze firmowe materiały w drukarni celowo rezygnujemy z dodatkowych opcji związanych z powlekania wizytówek folią.

 8. KOPERTY - są papierowe, ale specjalnie nie naklejamy na nie żadnych naklejek, byście mogli wykorzystać je ponownie w innym celu.

 9. PIANKI, tzn. SKROPAK - pianki wyglądają jak jakieś styropianowe tworzywo sztuczne, ale to tylko pozory. Tak naprawdę są produktem roślinnym. Zrobione ze skrobi, są bardzo przyjazne dla środowiska. Można je wyrzucić do kosza na odpady BIO albo rozpuścić w wodzie, którą podlewamy kwiatki.

 10. PAPIER DO PAKOWANIA PACZEK - nadaje się na makulaturę. Czasem zamiast tradycyjnego brązowego papieru wykorzystujemy papier z rolki zarysowany z jednej strony przez nasze dzieci, więc nie bądźcie zaskoczeni, jeśli od wewnątrz zobaczycie zamki i rycerzy :)

 11. RÓŻNOŚCI - do wypełnienia niektórych paczek wykorzystujemy rzeczy, które były w paczkach, które sami otrzymaliśmy. Zamiast wyrzucać je od razu do kosza, wykorzystujemy je ponownie. 
 
 
Opakowania - szybka instrukcja dla dobra naszej planety
Tak prezentują się zamówienia w wersji eko :)
 
Wciąż udoskonalamy nasze metody pakowania. Zdarza nam się mniej foremne paczki dla bezpieczeństwa owinąć folią (wyrzućcie ją do plastiku), którą jeszcze mamy w naszym magazynie, a gdy skończy się papierowa taśma nim przyjedzie kurier z kolejną dostawą z hurtowni, wykorzystamy taśmę plastikową. Dlatego jeśli akurat Wasza paczka nie będzie tak ekologiczna, jak się tego spodziewacie, nie miejcie nam tego za złe.

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami zminimalizujemy koszty środowiskowe związane z pakowaniem produktów. Segregowanie odpadów może być proste! Ale odpowiednie efekty osiągniemy tylko wtedy, gdy połączymy siły.

Jeśli macie pomysły, w jaki sposób możemy udoskonalić nasze metody pakowania paczek, by odpadów było mniej, a ich segregowanie było jeszcze prostsze, napiszcie do nas. Cały czas się dokształcamy i jesteśmy otwarci na nowe pomysły!