Z czym Wam się kojarzy słowo "dewocjonalia"? Ze sklepikami przy kościołach z wielkimi krzyżami, świecami, książeczkami, modlitewnikami? Z pięknym rodzinnym krzyżem zawieszonym nad drzwiami? Ze straganami przy sanktuariach z masą identycznych figurek Maryi? Z obrazkami, gładkimi różańcami? Odpowiedzi pewnie są różne, tak samo jak różne są dewocjonalia.

Po co dewocjonalia?

Drewniany krzyż i plakat z modlitwą "Zdrowaś Maryjo" są idealnym prezentem na komunię czy chrzest. Wyjątkowe, piękne dewocjonalia wyprodukowane w Polsce.

Do dewocjonaliów zaliczają się przeróżne przedmioty. Wspomniane krzyże, różańce, wizerunki świętych, świece chrzcielne, gromnice, modlitewniki, figurki z Jezusem, Maryją i świętymi, ale też wszystko, co jest potrzebne księżom w ich działaniu. 

Wybieramy je dla siebie, ale też wręczamy je w prezencie. Często taką okazją do podarowania krzyża, obrazu czy różańca są przyjmowane sakramenty. Wręczamy je, by wspierać rozwijanie wiary. Kiedy mamy w domu krzyż, łatwiej nam przy nim skupić się na modlitwie. Z różańcem łatwiej odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia czy modlitwę różańcową.

Po co dewocjonalia?

Proste, drewniane krzyże pasują do każdego wnętrza.

W domach i mieszkaniach otaczamy się rzeczami, które sprawiają, że czujemy się dobrze. Może wypadałoby przytoczyć tutaj jakieś badania na ten temat, ale obserwowanie naszych zachować też może udowodnić, że lubimy to, co nam się podoba. 

Często z niektórymi przedmiotami łączy nas jakaś historia, sentyment albo ma dla nas dużą wartość. Dewocjonalia w domach często mówią o tym, jakie wartości są ważne dla mieszkańców. W naszej codziennej przestrzeni krzyże, obrazy i plakaty miło przypominają o Bogu i modlitwie.

Plakat z fragmentem Psalmu 131.

Skoro lubimy otaczać się tym, co nam się podoba, warto otaczać się dewocjonaliami, które uważamy za ładne :). To słowo jest dość pojemne i można w nim zawrzeć estetykę, urok, przyjemność z patrzenia na niego, harmonię, dobry dobór barw i elementów... Każdy z nas ma swoją definicję "ładnego". Dlatego możemy dostosować przedmioty wokół nas do naszych gustów. 

Wśród dewocjonaliów znajdziemy różne pomysły, style, podejścia do wiary. I choć powszechne są powtarzalne, mało wyjątkowe wzory produktów, warto poszukać dzieł osób, które tworzą piękne rękodzieła czy ilustracje religijne.

Po co dewocjonalia?

Powstawanie plakatu z akwarelowym aniołem. Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć inne ilustracje z aniołami :).

Wybieranie dewocjonaliów to też wspieranie artystów i twórców, którzy kierują się podobnymi wartościami, jak my sami. Wielu twórców ma cel w tym, co robi. Wkładają dużo serca w swoją pracę i tworzą swoje ilustracje i przedmioty z misją. Docenienie takich artystów nie tylko zdobi nasz dom, ale także motywuje ich do tworzenia. 

W dewocjonaliach ukryte jest coś więcej. W nich są twórcy, użytkownicy i Bóg, o którym przypominamy sobie, kiedy korzystamy z tych przedmiotów. I nawet jeśli tylko krótkie spojrzenie na krzyż czy plakat przypomni nam o relacji z Bogiem - to znaczy, że ta rzecz jest na właściwym miejscu i spełnia swoje zadanie :).

 

Chcemy pokazać Wam, jak piękne i wyjątkowe mogą być dewocjonalia. Koniecznie zobaczcie, jakie różnorodne rzeczy możecie znaleźć w naszym sklepie!