Historia świętego Walentego na swój sposób jest skomplikowana. Kościół katolicki ma kilku kanonizowanych o tym imieniu, ale życiorysy są często mieszane i mylone. W niektórych przypadkach ich historia bywa kompresowana do jednej. O najstarszym świętym Walentym, który żył w III wieku mówi się dwie historie. Z powodu prześladowań zabronione było spisywanie żywotów świętych, podejrzewa się, że wtedy mogło być dwóch Walentych. Jednak nie bez powodu 14 lutego obchodzone jest wspomnienie świętego Walentego, a ten dzień bliski jest wszystkim zakochanym. Jego historia, choć pozbawiona szczegółów, może dać nam szansę inaczej spojrzeć na Walentynki.

Święty Walenty - Walentynki

Chociaż w Polsce Walentynki stały się popularne stosunkowo niedawno, to kult świętego Walentego w Europie rozpoczął się w bardzo szybko. W 350 roku, czyli niecałe sto lat po męczeńskiej śmierci, nad grobem Walentego w Rzymie wybudowana została bazylika. Jednak Kościół nie jest pewny, czy w III wieku żył tylko jeden święty Walenty. Jeśli jednak aż dwóch świętych o tym samym imieniu zginęło w Italii, to w ciągu swojego żywota każdy z nich wspierał pary i małżeństwa, błogosławiąc ich miłości. Oto opowieści o nich :).

Święty z Rzymu był kapłanem, który za panowania cesarza Klaudiusza II pomagał zakochanym. Władca postanowił pobierać do wojska mężczyzn, którzy nie mają jeszcze rodzin. Prowadził wtedy krwawe wojny, które nie cieszyły się poparciem. Mało było chętnych, którzy chcieli wtedy walczyć, dlatego postanowił odwołać zaręczyny i śluby, by zmusić Rzymian do służby. Święty Walenty wspierał młode pary, udzielając im ślubów w tajemnicy. Niestety, jego działalność została ujawniona. Ukarany został torturami i ostatecznie ścięty, właśnie 14 lutego.

Druga historia o Świętym Walentym mówi, że był biskupem w Terni. Jako pierwszy pobłogosławił małżeństwo poganina i chrześcijanki. Nawracał niewierzących, z zapałem przekazując im Ewangelię o miłości. Miał też pisać do chrześcijan listy o miłosierdziu Boga. Za swoją działalność misyjną został skazany na śmierć. 

Znając te historie, łatwiej zrozumieć, dlaczego święty Walenty stał się patronem zakochanych. Chrześcijanie potrzebowali wstawiennictwa kogoś, kto wspierałby ich w  miłości do ukochanych i przyjaciół. Życie świętego (albo świętych :)) Walentego pełne było dbania o miłość między ludźmi, a szczególnie przekazywania, ja ważna i hojna jest miłość Boga. Jego działalność w pierwszych wiekach chrześcijaństwa stała się ważna dla wiernych. Legenda mówi też, że święty Walenty, kiedy był w więzieniu, pokochał niewidomą córkę strażnika. Miłość, która ich łączyła sprawiła, że kobieta odzyskała wzrok. Kiedy święty wiedział, że czeka go śmierć, napisał do swojej narzeczonej list, który zakończył słowami "od Twojego Walentego". Stąd szybko wziął się zwyczaj przesyłania wiadomości ukochanym, by zapewnić ich o swojej miłości.

Oprócz pięknego zwyczaju wręczania drobnych prezentów, święty Walenty pozostawił nam świadectwo, jak ważne są: miłość i małżeństwo. Na przestrzeni wieków powstało wiele modlitw, przez które proszono świętego o jego pomoc. Inspirująca jest modlitwa, w której miłość ma wiele oblicz. W niej prosimy o to, abyśmy nie kierowali się egoizmem, potrafili kochać pomimo podziałów, a miłością kierowali się nie tylko wobec ukochanych, rodziny i przyjaciół, ale wszystkich, także tych, których kochać nam jest najtrudniej.

Dlaczego święty Walenty jest patronem zakochanych?

Kiedy poznamy historię świętego Walentego, jego wspomnienie w lutym nabiera nowego znaczenia. Jeśli wcześnie byliśmy sceptyczni wobec tego dnia, ponieważ jego duża popularność dotarła do nas nagle zza granicy. Z wielką powszechnością Walentynek przyszła masa rzeczy w kształcie serduszek, w której niektóre miejsca wręcz toną. Jeśli nie podoba nam się kicz i pusta 14 lutego, ale wystarczy podjąć jedną decyzję, by ten dzień przestał być męczący :). Pozostaje wybrać, co jest dla nas ważne w połowie lutego każdego roku. Święty Walenty daje nam podpowiedź, że warto wtedy pomyśleć o naszych ukochanych, zaprzyjaźnionych i bliskich. Modlitwa do Świętego Walentego mówi o pokoju, miłości i przyjaźni. Niech pozostanie dla nas ważne, by bliskim naszemu sercu osobom dać znać, że ich cenimy, relacja z nimi jest dla nas ważna i miłym podarunkiem chcemy sprawić radość. Wtedy żadne powierzchowne obchodzenie Walentynek nie będzie nam przeszkadzać, jeśli będziemy potrafili wyciągnąć z tego dnia to, co najlepsze :).

Szukasz prezentu dla zakochanych, który da wiele radości? Zobacz na blogu nasze wyjątkowe propozycje.