Dobrze znane i rozpoznawane wizerunki Maryi nabrały nowego charakteru w obrazach Weroniki i Piotra Cieślewiczów ze Sztuki Nieomieszkania. Minimalistyczne i bogato zbudowane wzory mają niezwykle ciekawą historię powstania. O tym, jak z jednego pomysłu zrodziły się aż trzy obrazy, 

Obrazek "Matka Boża Niezawodnej Nadziei"

Jako pierwsza powstała Matka Boża Niezawodnej Nadziei. Wycinanka powstała na podstawie ikony napisanej przez Małgorzatę Sokołowską. Abstrakcyjna wycinanka przyniosła pomysł na stworzenie obrazka Matki Bożej w podobnej wielowarstwowej formie. Weronika i Piotr zaprojektowali ją na podstawie obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Obraz był szczególnie bliski rodzinie Piotrka, ponieważ bywali Jamnej, gdzie się Ona znajduje. Obrazki z Jej wizerunkiem wisiały w rodzinnym domu Piotrka. Ładne i kolorowe papiery są niezwykle inspirujące i aż wołają, żeby je kreatywnie wykorzystać.

Weronika i Piotr przyznali też, że: Poprzez nałożenie komputerowo tych różnych utworzonych warstw w sposób półkryjący powstał inny ciekawy efekt, jakiego nie planowaliśmy i postanowiliśmy również to wykorzystać. Pomyśleliśmy, że najlepiej takie warstwy prezentowałyby się na złotym, metalicznym tle.

Obraz na mosiądzu "Matka Boża Ostrobramska"

W ten sposób powstał kolejny projekt, tym razem na podstawie wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej. Ten obraz urzekł autorów "swoją dekoracyjnością i lekkością zarazem, a dodatkowo był tak związany z polską historią". Po dziesiątakch prób okiełznania autorskiej techniki udało się uzyskać wspaniały efekt. Malowarstwo na metalu bez podkładu nie jest proste, dlatego sporo napracowali się, aby wszystko wyglądało jak najlepiej i było trwałe. Efekty są naprawdę niepowtarzalne.
Półprzezroczyste warstwy, które w różnym stopniu przepuszczają odbicia światła od płaszczyzny mosiężnej płytki sprawiają, że pod każdym kątem ten wizerunek daje inne wrażenie. Ttło może być jaśniejsze lub ciemniejsze od warstwy farby, a w zależności od kąta patrzenia Matka Boska jest czasem bardzo wyraźna, a czasem lekko widoczna.

Plakat "Matka Boża Ostrobramska"


Równocześnie powstał plakat w odcieniach złota, również inspirowany obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Delikatne przenikanie się warstw z kształtami tworzą cudowną całość przedstawiającą modlącą się Maryję. Ikonograficzna interpretacja obrazu naprawdę zachwyca! W minimalistycznym wydaniu obraz Matki Bożej Miłosierdzia zyskuje nastrojowy spokój, harmonię i jeszcze więcej ciepła.

Który z tych projektów najbardziej urzekł Was swoją historią i nie możecie doczekać się, żeby mieć go w domu? Zaglądnijcie do zakładki Sztuka Nieomieszkania i wybierzcie swój ukochany obraz Maryi :)