Cała kwestia związana z osobami świętymi jest bardzo ciekawym tematem. Znamy i kojarzymy wiele sylwetek z różnych epok, czasem ich męczeńskie historie, niezwykłe cuda, wielkie przemyślenia, które ubogaciły chrześcijaństwo. Przez to może zaskakują nas sytuacje, kiedy poznajemy całkiem zwyczajne życia świętych. A przecież ci niesamowici ludzie też zmagali się z codziennymi irytacjami czy błahostkami i potrafili zbudować głęboką relację z Bogiem.

Św. Jan Bosko i jego myśli

    Smutny święty to żaden święty.

Oczywiście należy doceniać niesamowite dary świętych, ale nie możemy przez to pomijać przykładu, który dają nam zwykłe sytuacje z ich codzienności. Poznając historię życia św. Jana Bosko, odkryjemy jego pomysły na drogę wychowania i na pracę z młodzieżą. Pozostawił on wiele wskazówek, jak być wytrwałym w drodze do świętości. Jego proste myśli można podsumować jednym zdaniem (również jego autorstwa): Smutny święty to żaden święty.

Św. Jan Bosko i jego myśli
Miniplakaty z ulubionymi cytatami świętego Jana Bosko będą przypominały o tym, co jest ważne.
 
Pozwólmy się zawsze prowadzić przez prawdę.

Gdy popatrzymy na życie tego włoskiego świętego, dostrzeżemy zwykłego człowieka, który obserwował, analizował, podejmował działanie, dbał o rozwój młodych, podejmując ryzyko wprowadzenia nowej (nowoczesnej) metody wychowawczej. Kiedy w pierwszej połowie XVIII wieku św. Jan mierzył się ze stratą ojca, przeżywał emocjonalny i fizyczny brak bliskiego. W tej trudnej sytuacji jako nastolatek musiał zacząć pracować, by wesprzeć rodzinę. Udało mu się zdać maturę i dostać się do seminarium, co planował od dawna. Dorastał w otoczeniu bliskich, którzy szczególnie dbali o swoje więzi z Bogiem. 

Początki jego kapłańskiej drogi przyniosły mu wiele obserwacji i przemyśleń o sytuacji biednej turyńskiej młodzieży. Poznawał ich, słuchał ich problemów, szukał rozwiązań jak pomoc chłopcom, którzy spędzają bezczynnie dni, szukając sposobów na przeżycie. Święty Jan niedługo po swoich święceniach utworzył Oratorium, czyli miejsce pełne modlitwy, dobra, zabaw, domowej atmosfery. Już wtedy postawił pracować z młodzieżą według własnego systemu, który dziś nazywamy prewencyjnym albo uprzedzającym.

Ważną zmianą względem dotychczasowego podejścia do dzieci było zakazanie używania kar cielesnych. Istotne było rozmawianie: przedstawianie konsekwencji działań, motywacji i wyborów, które będą kierowane miłością do człowieka i dążeniem do świętości. Święty Jan opierał wychowanie na rozumieniu przyczyn i skutków i dążeniu do zbudowania w młodym człowieku paradygmatu, który ułatwi mu podejmowanie decyzji niosących dobro. Zapobiegliwość polegała właśnie na przepracowaniu z dzieckiem sensu podejmowanych przez nich czynów i ich konsekwencji, by sami potrafili rozsądzić, które czyny będą właściwe, a które nie.

Św. Jan Bosko i jego myśli
Od świętego Jana wymagało to sporo cierpliwości i czasu poświęconego tej młodzieży. Najpierw zdobył zaufanie ludzi, którzy w młodym wieku ciężko zostali doświadczeni biedą, a często też samotnością. Duża celowość i widoczne efekty tego przedsięwzięcia dawały kapłanowi dużo zapału do tworzenia jak najlepszych warunków dla jego podopiecznych i wspierania ich w szukaniu uczciwej pracy. I choć wysiłek, który podejmował każdego dnia był ogromny, myślę że ta młoda wspólnota, sukcesy i rozwój wychowanków i coraz bliższa relacja z Bogiem dawały mu wiele radości. Stał się przyjacielem i starszym bratem dla swoich podopiecznych, którzy odwdzięczali mu się radością życia.

I choć święty Jan Bosko zmarł w 1888 roku, to pozostawił po sobie wiele miejsc, w których salezjanie kontynuują misję tworzenia dobrych warunków dla rozwoju młodzieży. Oprócz tego zostawił myśli - choć może to nie robi tak wielkiego wrażenia jak powołanie nowego zgromadzenia zakonnego, to prostota jego słów stanowi o sile przekazu i życiu jego myśli obecnie. Przez swoje życie święty Jan Bosko zachęca nas do pracy, do pomocy, do miłości i radości.

Bycie dobrym nie polega na tym, że nie popełnia się żadnego błędu: bycie dobrym polega na posiadaniu woli poprawy.

Wspomnienie św. Jana Bosko obchodzone jest 31 stycznia, czyli w rocznicę jego śmierci. Jest patronem młodzieży, dzieci i studentów.

Jeśli bliskie są Wam myśli świętego Jana, koniecznie zobaczcie miniplakaty z jego cytatami :).