Prezent dla dziecka w każdym wieku może przysparzać sporo stresów. W dobie wszechobecnych komputerów, gadżetów elektronicznych warto poszukać prezentu, który pozwoli dziecku odpocząć od nadmiaru sztucznych dźwięków, ciągłego promieniowania i stymulowania – nie zawsze we właściwy sposób. Zobaczmy, dlaczego warto dzieciom kupować puzzle?

Czym skorupka za młodu…

W przypadku małych dzieci niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na ich rozwój już od najmłodszych lat. Szukając pomysłów na prezent, warto czasem wyłamać się z tłumu i zamiast kupować kolejną „brzęcząco-bełkoczącą” niby „zabawkę interaktywną”, wybrać coś, co rzeczywiście wpłynie na rozwój nowych umiejętności dziecka. Ciekawym pomysłem na upominek dla dziecka są puzzle, zwłaszcza puzzle z motywami religijnymi (katolickimi). Nie tylko jest to sposób na zwrócenie uwagi dziecka na sferę duchową, sposób na rozpoczęcie rozmów, nauki spraw wiary, ale przede wszystkim sposób na stymulowanie różnych obszarów funkcjonowania dziecka.

W życiu dziecka jest sporo okazji, by ofiarować dziecku prezent religijny, jednym z nich mogą być np. chrzciny, gdzie oprócz pamiątkowego medalika, które dziecko doceni w późniejszym wieku, ofiarować mu coś, czym będzie mogło cieszyć się już w danej chwili – puzzle z motywem katolickim.

Dlaczego puzzle dla dzieci to dobry pomysł?

Puzzle są polecane dla dzieci z wielu względów. Ogólnie rzecz biorąc, rozbudzają ciekawość u dziecka, zachęcają do poznania historii wiary, jak również poprawiają rozwój psychomotoryczny dziecka. Puzzle to rodzaj układanki. Składają się na nią różnej wielkości elementy, o różnych kształtach, które odpowiednio połączone ze sobą utworzą cały obrazek.

Już sama niemalże definicja puzzli mówi, że uczą one cierpliwości, planowania i wytrwałości w dążeniu do celu, czyli niezwykle istotnych cech, które posiadać powinno nie tylko dziecko, ale również dorosły człowiek. To idealny sposób na spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem. Układanie puzzli z motywami religijnymi może być świetnym pretekstem do nauki religii w najbardziej naturalnej dla dziecka formie, tj. w formie zabawy. Zalet układania przez dziecko puzzli jest mnóstwo. Do najważniejszych można zaliczyć np.:
  • nauka logicznego myślenia,
  • nauka widzenia przestrzennego, pobudzenie wyobraźni,
  • budowanie silniejszej więzi z opiekunami, rodzeństwem czy rodzicami,
  • nauka spostrzegawczości kojarzenia i łączenia ze sobą faktów,
  • nauka koordynacji ręka – oko i zdolności manualnych,
  • ćwiczenia pewnego chwytu, finezji ruchu.
Układanie puzzli może być świetnym wstępem do rozpoczęcia nauki rozróżniania, nazywania kolorów, elementów otaczającego nas świata i prawideł rządzących będącą wokół nas rzeczywistością.