Szukacie kalendarza adwentowego, który zaangażuje dzieci w przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia? To właśnie znaleźliście! Przedstawiamy kalendarz adwentowy do druku z szopką bożonarodzeniową narysowaną przez Ulę Pastwę :)

Ten kalendarz powstał 2-3 lata temu z potrzeby znalezienia alternatywy dla tych wszystkich kalendarzy, które mają w sobie prezenty albo słodycze. Miał być pomocą do przygotowania dzieci do Świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie dla najmłodszego syna, by mógł z zaangażowaniem przeżyć adwent.

Kalendarz był tworzony przez cały miesiąc. Ula wieczorami wymyślała wzory i rysowała postaci.

Szopka powstała w roku, kiedy adwent był najdłuższy z możliwych. W 2020 roku jest on krótszy, ale to wcale nie oznacza, że należy zrezygnować z niektórych figurek. Postaci Trzech Króli można dołączyć do szopki 6 stycznia. Babcia Uli mówiła, że kolęd o Mędrcach ze Wschodu nie powinno się śpiewać przed ich świętem, podobnie z układaniem ich figurek w stajence.

Co ciekawe, zwróćcie uwagę, że figurki mędrców i zwierząt są dopasowane w pary przez wspólne desenie.
Niektóre zwierzęta są egzotyczne, ale znajdziemy też swojskie akcenty. Małe kurczaczki, kogut czy pies są uroczym przełamaniem tradycyjnego wyobrażenia stajenki, w której narodził się Jezus.
Ta szopka wraca u Uli co roku. Świetnie sprawdza się dla najmłodszych dzieci, ale starszaki też chętnie się angażują. Chociaż korzystali już z tego kalendarza, to w kolejnych latach chętnie przechodzą przez niego po raz wtóry, kolorując postaci w inny sposób i ustawiając je inaczej w swoich szopkach.

Plik z postaciami do szopki możecie pobrać tutaj. 

Wystarczy wydrukować te 3 strony w formacie A4, wyciąć figurki i gotowe!

Kalendarz adwentowy dla dzieci - kolorowanka do druku

Postaci można przechowywać w ponumerowanych woreczkach, a Jezuska w żłóbku wyciągnąć 24 grudnia. Rysunki postaci można naklejać na szopkę narysowaną przez dzieci. Przestrzenna stajenka również będzie wyglądać pięknie, a własnoręcznie zbudowana przez dzieci może dać dużo radości. Wystarczy nakleić wydruki na karton i wykonać podstawki, by móc je swobodnie ustawiać.

Ten kalendarz adwentowy polecamy szczególnie dzieciom, już od 2 roku życia. Ale i dorośli mogą się zaangażować, jeśli tylko mają ochotę. Dla miłośników kolorowania takie figurki to nie lada gratka! Dają pole do artystycznego popisu.

Kalendarz możesz pobrać również w formie obrazków:


Kalendarz adwentowy dla dzieci - kolorowanka do druku
strona 1
Kalendarz adwentowy dla dzieci - kolorowanka do druku
strona 2

strona 3
 
Zobaczcie tutaj poprzedni kalendarz adwentowy w formie szopki przygotowany przez Sarę Tchorek.