Chrzest to bardzo ważna uroczystość rodzinna – istotna dla rodziców dziecka, jak i dla głównego bohatera lub bohaterki dnia. To pierwszy z sakramentów w życiu i do jego przyjęcia należy się odpowiednio przygotować – nie tylko duchowo. Zadbać warto również o odpowiednią oprawę tego dnia, ale także o stosowny strój dziecka. Jak ubrać dziecko do chrztu, by nie wyglądało nieodpowiednio i czuło się swobodnie? 

Funkcjonalność i wygoda

Na wybór ubrania na chrzest wpływ ma kilka czynników, przede wszystkim wiek dziecka i pogoda w danym dniu. Dawniej chrzest przyjmowany był, gdy dziecko miało około 3-4 miesięcy, do pół roku. Tradycją było niesienie go w białym beciku. Dziś nie wszyscy trzymają się tej zasady. Czasami chrzczone są niemowlęta, a czasami dzieci kilkuletnie, które same idą do ołtarza. Bez względu na wszystko, warto by ubranie było wygodne i przewiewne. Niewygodny garnitur czy sztywna sukienka krępują ruchy dziecka. Większość chrzczonych dzieci nie chodzi samodzielnie. Trzeba o tym pamiętać i zwracać uwagę nie tylko na to, jak coś wygląda, ale jak się dziecku w tym leży. Warto zatem wybrać strój wygodny, z przewiewnego materiału. Sztuczne dodatki mogą sprawić, że maluch będzie marudził i czuł nieprzyjemne podrażnienie. Uwagę zwrócić należy również na pogodę w konkretnym dniu. Nawet latem jednego dnia może być niewyobrażalny upał, a drugiego przejmujący chłód. Dziecko można ubrać warstwowo. W kościele, gdzie odbywa się część oficjalna, jest zwykle chłodno. Warto mieć pod ręką delikatny sweterek lub kurteczkę. Na część nieoficjalną można dziecko przebrać. Bez względu na wszystko pamiętać należy o jednej zasadzie – ubranie powinno być zarówno wygodne i funkcjonalne, jak również dopasowane do tej wyjątkowej okazji.

Popularne zestawy

Bardzo popularnym strojem dla dziewczynki na chrzest jest zestaw sukienka z czapeczką. Biel podkreśla odświętny charakter uroczystości. Czapeczka zwykle ma wszytą delikatną gumkę, dzięki której nie zsuwa się z główki maluszka. Istotne, by sukienka i czapka były z delikatnego i naturalnego materiału, najlepiej z bawełny. Dobrze zaopatrzyć się również w wełniany sweterek w klasycznym, białym kolorze. Można go wykorzystać zarówno w stylizacji dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Istotne, by nie krępował ruchów dziecka. Idealnym strojem dla chłopca może się okazać wygodna koszulka body. Na rynku dostępne są koszulki w różnych wzorach i kolorach, wyposażone w zatrzaski, które ułatwiają założenie i ściągnięcie stroju. Do koszuli body dobrać można eleganckie i niekrępujące ruchów spodnie na gumce. Zimą wyjściem z sytuacji może być włożenie dziecka do pluszowego śpiwora. Zamontowane zamki umożliwią szybkie wyciągnięcie dziecka, a kaptur ochroni wilgotną głowę dziecka przed zimnem. Uniwersalne ubranka będą mogły zostać wykorzystane również podczas innych okazji – wyjścia do rodziny, czy podczas świąt.