Nowoczesne i subtelne wzory, które znacie z naszych kartek zostały zaprojektowane przez zdolną Justynę Kulik. Ale czy dobrze znacie autorkę tych pięknych grafik? Dowiedzcie się, co Justyna myśli o kiczu, który projekt jest jej ulubionym i co inspiruje ją do tworzenia :).
 
Co mówisz o sobie, kiedy poznajesz kogoś nowego?
Zazwyczaj po prostu się uśmiecham, przede wszystkim lubię słuchać. Jeśli komuś się przedstawiam, to zazwyczaj pada pytanie o to czym się zajmuję, a więc – jestem projektantką graficzną. Jest to moja praca i jednocześnie pasja, z czego się ogromnie cieszę. Ważny aspekt w moim życiu – oceniam książki po okładkach.

Jak trafiłaś do rodziny FIDO?

W głowie pojawił mi się pomysł, że chciałabym projektować kartki. Takie małe formaty, które można do kogoś wysłać i umilić mu dzień. Po prostu napisałam wiadomość, przedstawiłam swoje pomysły i tak tutaj trafiłam.Jak byś opisała swoją duchowość? Co ją wzbogaca?

Przede wszystkim sakramenty i wspólnota. Bez tej podstawy jestem dość niestała, często kieruję się emocjami. Moją duchowość wzbogaca każde doświadczenie, spotkanie. Niekoniecznie od razu to zauważam, ale jestem przekonana, że tak właśnie jest. Jestem też wrażliwa na estetykę, lubię kiedy piękno jest w stosownym opakowaniu.

Jak określiłabyś swój styl? Co go ukształtowało?

Myślę, że ma na to wpływ całe moje życie, to jaka jestem i czego doświadczyłam. Liceum plastyczne, kilka lat studiów na Akademii Sztuk Pięknych, poszukiwania, eksperymenty, wiele wyzwań – to wszystko przyczyniło się do tego co robię teraz. Lubię kolor, motywy roślinne, zabawy liternictwem, ale moje projekty to ciągłe poszukiwania nowego.

Czym lubisz się otaczać? Czy to jest kontynuacja Twojego stylu?

Przestrzeń w której przebywam na co dzień jest dla mnie bardzo ważna. Zawsze szukam inspiracji w tym, co mnie otacza, dlatego lubię mnogość wzorów i tekstur.W moim mieszkaniu jest dużo roślin i kolorów – to zdecydowane nawiązanie do tego co robię.Za co lubisz projektowanie?

Za to, że jest to proces i daje dużo możliwości. Projektowanie to też ciągle nowe wyzwania, a kiedy brakuje pomysłów mam gdzieś z tyłu głowy słowa: „inspiracja istnieje, ale musi zastać cię przy pracy“* – to się sprawdza.

Co chcesz przekazać przez swoje grafiki? Do kogo chcesz przez nie mówić?
Przede wszystkim – kartka czy plakat z motywem chrześcijańskim nie musi być kiczem! A tak poza tym… Lubię łączyć liternictwo z ilustracją. Mam doświadczenie, że słowo ma wielką moc. Może mocno zranić albo dać życie. Swoimi grafikami chcę przekazywać dobre słowo innym, a oni mogą je przekazywać dalej :) W moich projektach dla FIDO częstym motywem jest cytat i rośliny, przez to chcę pokazać, że wartościowe słowo zawsze pomaga wzrastać.

Masz swój ulubiony projekt?

Ciągle coś bym zmieniała, więc ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Aktualnie chyba moim ulubionym jest projekt „Dobrze, że jesteś“. Chciałabym, żeby te szczere i proste słowa zawsze mi towarzyszyły, szczególnie wtedy, kiedy tak trudno jest kochać drugiego człowieka, a myślę, że każdy z nas ma takie momenty. Poza tym to takie banalne i szczere słowa, które można komuś powiedzieć (np. w formie wysłania kartki) tak po prostu, bez okazji.Co robisz, kiedy nie projektujesz grafik? Też tworzysz :)?

Zajmuje mi to sporą część dnia, kiedy jednak nie projektuję – lubię organizować przestrzeń wokół siebie, zmieniać ją i wymyślać ciągle coś nowego. Lubię stare meble z historią. Mam kolekcję dywanów, które czekają na powiększenie metrażu. Oprócz tego bardzo lubię odpoczywać w górach lub nad morzem, generalnie tam, gdzie czuć przestrzeń i wolność.

Niebieski czy czerwony :)?

Myślę, że niebieski z akcentem czerwieni. Ogólnie cenię stabilność, ale trzeba być gotowym na nowe!


Poznajcie wszystkie wspaniałe kartki i plakaty od Justyny Kulik, bo jej projekty są naprawdę stylowe :)!

*to powiedział Pablo Picasso :)